Aktywność fizyczna Seniorów

„Ruch jako lek nie ma substancji ani opakowania. Substancją tego leku jest pomysł zrodzony z nauki i doświaczenia” prof. W. Dega

Regularna aktywność przyczynia się do opóźnienia demencji, choroby Alzheimera i wielu innych chorób o charakterze przewlekłym. Ponadto aktywni seniorzy to osoby posiadające większą zdolność i chęć do pracy, wnoszące istotny wkład w rozwój

Społeczeństwa. Systematyczna dbałość o kondycję fizyczną zwiększa szansę na długowieczność, powoduje wzrost posiadanej energii życiowej i spowalnia procesy starzenia.

Jak dbać o kondycję?

Każdy systematyczny wysiłek jest zbawienny dla naszego organizmu. Mięśnie stają się elastyczne, silne, zapewniają prawidłową postawę i płynność ruchów.

Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje aktywności fizycznej:

 1. Ogólna aktywność fizyczna. Zaliczamy do niej ogólną aktywność angażujące mięśnie np. spacery, chodzenie po zakupy, uprawianie ogródka.
 2. Aktywność wydolnościowa – ćwiczenia fizyczne, wykonywanie których powoduje przyśpieszenie czynności serca np., aerobik, pływanie, jogging, jazda na rowerze.
 3. Ćwiczeni wyrabiające siłę mięśniową i gibkość ( ćwiczenia rozciągające) – Wbrew pozorom jest to bardzo istotna część aktywności fizycznej, ponieważ wzmacnia i przygotowuje organizm na ewentualne urazy, przeciwdziała osłabieniu kośćca, pozwala uniknąć naciągnięcia mięśni.

Dopiero połączenie tych trzech rodzajów aktywności składa się na pełną aktywność fizyczną.  Na ruch nigdy nie jest za późno, nieważne, ile masz lat.

Przy chorobach reumatycznych specjalny trening pozwala na zachowanie sprawności , przywraca ruchomość stawów, zmniejsza ból.

Oto przykładowe ćwiczenia rozluźniające:

Ćwiczenie 1. Stanie w rozkroku, kończyny górne wzdłuż tułowia, palce rąk rozwarte. Ruch: szybkie skręty i potrząsanie kończynami górnymi.

Ćwiczenie 2. Stanie, kończyny górne wzdłuż tułowia. Ruch: wymachy kończyn górnych w lewo i w prawo ze skrętami tułowia i uginaniem nóg w kolanach.

Ćwiczenie 3. Stanie, kończyny górne wzdłuż tułowia. Ruch: wymachy kończyn górnych w przód, w tył, w bok.

Ćwiczenie 4. Stanie w rozkroku, pochylenie tułowia w przód, kończyny górne zwisają, mięśnie rozluźnione. Ruch: wymachy kończyn górnych w przód, w tył, w lewo i w prawo, spowodowane rytmicznymi skrętami tułowia.

Ćwiczenie 5. Wolny marsz zluźnymi wymachami nóg do przodu.

Przy osteoporozie ćwiczenia pomagają zapobiec deformacji sylwetki, tzw. garb wdowi, poprawiają napięcie mięśni , zmniejszają przykurcze.

Jednym z ćwiczeń zalecanych dla seniorów jest aqua aerobik, czyli ćwiczenia w wodzie. Dzięki stawianemu przez nią oporowi, mięśnie zmuszane są do większego wysiłku, przez co układ ruchu staje się silniejszy i bardziej wydolny. Ćwicząc w wodzie, osoby starsze nie są narażone na urazy.

Najlepszym wyborem będzie spacer Nordic Walking, który aktywuje zarówno dolne, jak i górne partie mięśni. Nie trzeba również obawiać się upadku, ponieważ kijki skutecznie utrzymują prawidłową postawę ciała.

Starsza para robi joga wpólnie w domu Darmowe Zdjęcia

Przygotowanie do ćwiczeń

Lekarze podpowiadają, że powinniśmy codziennie wykonywać 15- minutową poranną gimnastykę oraz ruszać się energicznie co najmniej 3 razy w tygodniu.

 1. Rano zrób poranną gimnastykę.. Pomaga to w walce z tzw. sztywnością poranną.
 2. Zanim zaczniesz ćwiczyć zjedz coś lekkiego, aby nie zasłabnąć.
 3. Nie ćwicz zaraz po zjedzeniu posiłku.
 4. Nie ćwicz tuż po zażyciu leków.
 5. Zacznij ćwiczyć przed południem. To najlepsza pora na aktywność fizyczną.
 6. Jeśli ćwiczysz w zamkniętym pomieszczeniu , najpierw je wywietrz.
 7. Możesz ćwiczyć przy muzyce rlaksacyjnej.
 8. Miej zawsze coś do picia pod ręką, zapobiegnie to odwodnieniu organizmu. Najlepsza jest oczywiście woda niegazowana.

Kolejność ćwiczeń:

 1. Wykonaj rozgrzewkę.
 2. Zrób kilka ćwiczeń rozciągających.
 3. Teraz możesz wykonać ćwiczenia aerobowe np. aerobik (szybki marsz), ćwiczenia oporowe (siłowe) i ćwiczenia równowagi.
 4. Przejdź do ćwiczeń wzmacniających siłę mięśni.
 5. Powtarzaj cały cykl ćwiczeń rozciągających.

Spacery to najłatwiejszy i najbardziej dostępny rodzaj aktywności ruchowej, zalecany dla każdego, niezależnie od wieku.

Szczęśliwa starszej osoby pary pozycja na joga macie w domu Darmowe Zdjęcia