Informacje dla Seniora

Zniżki dla seniorów

Wszystkim seniorom przysługują zniżki. Dotyczy to wszelkich ośrodków kulturalno – sportowych, jak i biletów komunikacji miejskiej czy kolejowych.


Konta bankowe
:

 • PKO Konto Pogodne dostępne w PKO Banku Polskim. Oferta ta umożliwia m.in. bezpłatne wypłaty ze wszystkich krajowych bankomatów, darmowy pakiet ubezpieczenia Home& Medical Assistance, darmowe krajowe przelewy internetowe, nieodpłatny dostęp do rachunku poprzez serwis bankowości elektronicznej iPKO! Opłata miesięczna za prowadzenie konta w PKO Banku Polskim wynosi 5,90 zł. Jeżeli dodamy do tego miesięczną opłatę za kartę (4,50zł), łącznie zapłacimy 10,40 zł.
 • Pocztowe Konto Nestor oferowane przez Bank Pocztowy charakteryzuje się m.in. bezpłatnym otwarciem i prowadzeniem rachunku, darmowym dostarczaniem gotówki do domu przez listonosza, bezpłatną realizację przelewów zlecanych na poczcie i w placówkach banku oraz 0 zł za wpłaty i wypłaty gotówki w urzędach pocztowych! Miesięczny abonament za kartę do konta w Banku Pocztowym wynosi 4 zł.
 • Konto Aktywni 50+ dostępne w BZ WBK. W ramach tej oferty klienci mogą liczyć m.in. na możliwość zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta, darmowy pakiet ubezpieczenia medycznego, bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, a przede wszystkim na kijki do Nordic Walking w prezencie! Jeśli wykonujemy transakcje na kwotę ponad 1000 zł wtedy opłata za prowadzenie konta wyniesie 3 zł, jeśli nie rzekroczy tej kwoty wtedy opłata wynosi 6zł.
 • Konto osobiste db Koneser w Deutsche Bank PBC. Otwarcie i prowadzenie konta w Deutsche Bank PBC kosztuje 3 zł miesięcznie
 • Plan Senior w Banku BGŻ. W ramach tej oferty istnieje m.in. możliwość obniżenia opłaty za prowadzenie konta, premia w wysokości 1% wydatków dokonanych za pomocą karty płatniczej w aptekach i sklepach z żywnością, bezpłatne zlecenia stałe oraz dostęp do bankowości elektronicznej. Miesięczna opłata za konto w BGŻ wynosi 5 zł.


Tańsze i wygodniejsze zakupy:

Niektóre sieci sklepów mają oferty adresowane specjalnie do seniorów. Jeśli planujesz duże zakupy spożywcze, zastanów się czy nie warto ich zrobić przez Internet. Aby znaleźć sklep działający w Twojej okolicy skorzystaj z wyszukiwarki np.

 

Komunikacja miejska:

Autobusy i pociągi to często dla seniorów jedyny sposób na poruszanie się . Emeryci i renciści mają prawo do zniżek na bilety. Dwa razy do roku mogą jeździć ze zniżką 37 % w 2 klasie wszystkich kategorii pociągów „PKP Intercity” S.A. i „Przewozy Regionalne” w komunikacji krajowej.

Pamiętać należy , że „tam” i „ z powrotem” traktowane jest jako dwa oddzielne przejazdy.


Bilet PKP Intercity dla Seniora

Bilet dla Seniora to stała oferta dla każdego, kto ukończył 60 lat. Zniżka 30% obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami „PKP Intercity” S.A. wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Oferta dostępne w aplikacji mobilnej, na intercity.pl, w kasach, biletomatach i u konduktora (z wyjątkiem pociągów kategorii EIP).


Przewozy Regionalne

Przewozy Regionalne proponują seniorom REGIOkartę Senior. Karta przeznaczona do osób 60+ i uprawnia do zakupu biletów tańszych do 30% na pociągi czterech przewoźników kolejowych: Przewozów Regionalnych, Arrivy RP, Kolei Dolnośląskich oraz Kolei Wielkopolskich. Karta jest ważna rok i kosztuje 59 zł (przy zakupie karty na kolejny rok cena jest obniżona do 49 zł).


Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu

W Opolu emeryci i renciści upoważnieni są do korzystania z komunikacji miejskiej za 50% ceny, a osoby, które ukończyły 70 lat mają prawo do bezpłatnych przejazdów w granicach administracyjnych miasta Opola, oraz ulgowych przejazdów w strefie pozamiejskiej (50%).


Tańszy paszport

Zniżkę 100% mają osoby , które skończyły 70 lat. Paszport zostanie wydany bez żadnej opłaty.

50% opłaty paszportowej wnoszą emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne lub ich małżonkowie, mieszkańcy domów pomoc społecznej, kombatanci i osoby korzystające ze stałych zasiłków pomocy społecznej.


Turnusy dla seniorów

Niektóre biura podróży mają specjalne oferty dla seniorów. W kilku krajach Europy prowadzony jest program turystyki socjalnej dla obywateli UE. Dużą popularnością cieszą się pakiety SPA dla seniorów. Przykładowe ośrodki korzystne dla seniorów oferujące rehabilitację, wypoczynek, zwiedzanie

 

Tańsze leki:

Program 75 + (http://75plus.mz.gov.pl/) – bezpłatne leki dla seniorów

Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku:

 • wiek – ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL (u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia)
 • recepta – litera S wpisana w polu „kod uprawnień dodatkowych”
 • wykaz – potrzebny lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków
 • wskazanie objęte refundacją – leki refundowane są pacjentom, którzy mają określone schorzenia (część A1 obwieszczenia refundacyjnego)
 • receptę wystawia:
  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
  • pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej,
  • lekarz dowolnej specjalności, który posiada prawo wykonywania zawodu,
   ale zaprzestał jego wykonywania (wyłącznie recepty dla siebie i dla
   rodziny);


Bilety do kina, teatru, muzeum:

Wiele instytucji proponuje seniorom tańsze bilety do filharmonii, opery czy teatru. Muzea proponują zniżki 30 bądź 50 %


Zniżki w klubach fitnessu i na basenach:

Seniorzy mają zniżki na wszystkich basenach. Podobne rabaty obowiązują w klubach fitnessu.

Warto wiedzieć, że :

Wstęp na basen w godzinach przedpołudniowych i wczesnopołudniowych jest tańszy.

Jeśli jeździsz na nartach, to w górach czekają Cię zniżki 50 % na wszystkie wyciągi i kolejki górskie.


Abonament radiowo – telewizyjny

Z opłat abonamentu RTV zwolnione są osoby, które skończyły 60 lat i mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznej kwoty % przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim.

Zwolnienie z opłat przysługuje też osobom posiadającym prawo do zasiłku przedemerytalnego , a także wszystkim osobom , które ukończyły 75 lat.

 

Dla kogo ? Jak i gdzie wyrobić Opolską Kartę Seniora?

Karta Opolski Senior jest przeznaczona dla kobiet od 60 roku życia oraz mężczyzn od 65 roku życia, zamieszkałych na terenie miasta Opola.

Wnioski o wydanie kart można składać:

− osobiście w Centrum Informacyjno – Edukacyjnym „Senior” w Opolu przy ul. Nysy Łużyckiej 7a w Opolu, w poniedziałek, środę, piątek od godziny 7:30 do godziny 15:30 oraz we wtorek i czwartek od godziny 7:30 do godziny 17:00

− za pośrednictwem operatora pocztowego, na adres: Centrum Informacyjno – Edukacyjne „Senior” w Opolu przy ul. Nysy Łużyckiej 7a, 45-034 Opole.

Miejscem odbioru karty „Opolski Senior” jest Centrum Informacyjno – Edukacyjne „Senior” w Opolu przy ul. Nysy Łużyckiej 7a, 45-034 Opole.


Kartę wydaje się bezpłatnie na czas nieokreślony.

Formularz wniosku o wydanie karty, regulamin karty, upoważnienie i wzór karty znajdziecie od adresem : http://www.seniorwopolu.pl/karta-opolski-senior-0


Zniżki dla seniorów dzięki Karcie Opolskiej Rodziny i Seniora :

https://dlarodziny.opolskie.pl/opolska-karta-rodziny-i-seniora/partnerzy-lokalni-okris/

Partnerzy Karty Opolski Senior : http://www.seniorwopolu.pl/partnerzy-karty-opolski-senior

 

Strony Internetowe dla seniorów:

Wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego dla seniorów

OPOLE

 

 • Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe REHABMED Sp. z o.o https://rehabmed.com.pl/webpage/kontakt.html
 • DDP „Złota Jesień”
  Hubala 4, tel. (77) 400 80 60
  Wypożyczenie bezpłatne
 • Stacja Opieki Caritas
  ul. Chabrów 74, tel. (77) 455 33 16
  Wypożyczenie płatne
 • Sklep Medyczny „GORTO-MED”
  Opole, ul. Częstochowska 11
  tel. 77 445 92 99
  Wypożyczenie płatne

Wypożyczanie sprzętu poza Opolem: