Czym jest szczęście dla osób w jesieni życia?..

Może i życie zaczyna się po czterdziestce, ale prawdziwa zabawa zaczyna się dekadę później. Młodość co prawda bezpowrotnie minęła, jednak kolejna faza życia powinna napawać optymizmem. Naukowcy przekonują, że wręcz z niecierpliwością powinno się oczekiwać pięćdziesiątych urodzin.

Zamiast początku końca, nasze półwiecze zapowiada start najlepszych lat. Dlaczego? To lata wolne od obciążeń, mozolnego kucia kariery, poszukiwania małżonka i wychowywania małych dzieci. Typowe dla wcześniejszych lat troski odchodzą w zapomnienie, poczucie szczęścia zaś rośnie.

Co więcej, twierdzą uczeni, z każdą dekadą jest coraz lepiej. Stereotyp zrzędliwych staruszków okazuje się być nieprawdziwy. Choć badania wykazują, że poczucie szczęścia zależne jest również od płci – mężczyźni w większym stopniu cieszą się życiem.

Naukowcy zapytali 340 tys. amerykańskich kobiet i mężczyzn w wieku 18 – 85 lat, jak oceniają poziom swojego zadowolenia z życia. Uczestników poproszono również o odpowiedź na pytaniem jak często doświadczali określonych emocji – szczęścia, radości, stresu, niepokoju.

Okazuje się, że poziom stresu osiąga zwykle punkt kulminacyjny na początku trzeciej dekady życia, a potem stopniowo zmniejsza się. Martwienie się jednak wydaje się stanowić problem do pięćdziesiątki, potem jego siła opada.

Szczęście i radość zaczyna rosnąć w podobnym wieku i pozostaje na wysokim poziomie także u 85-latków, tj. – najstarszych badanych.

Naukowcy z Stony Brook University w Nowym Jorku twierdzą, że wiek niesie ze sobą mądrość i zdolność do bycia w zgodzie z naszymi uczuciami. Badania wykazały również, że starsi ludzie są lepsi w eliminacji tego, co negatywne i skupieniu się na dobrych rzeczach.

Ponadto, osobom starszym łatwiej jest trzymać w ryzach swój temperament i rozkoszować się przyjemnymi doświadczeniami.

Inni badacze twierdzą, że poprawa w dziedzinie ochrony zdrowia, edukacji i wzrost średniej długość życia sprawiły, że kryzys wieku średniego odchodzi w zapomnienie. Wszystko to powoduje, że pewne napięcia typowe dla czterdziestolatków są teraz mniej prawdopodobne, twierdzą psycholodzy.

Do czterdziestki większość ludzi znalazła partnera, kupiła dom i wybrała rodzaj kariery zawodowej. Trudne decyzje są za nimi i mogą zacząć cieszyć się życiem otrzymawszy naukę dzięki popełnianiu własnych błędów.

Doktor Carlo Strenger z Uniwersyetu w Tel Aviwie stwierdził: – Jeśli odpowiednio wykorzystujesz to, co odkryłeś/aś o sobie w pierwszej połowie życia, druga będzie satysfakcjonująca.

Osoby starsze postrzegają swoje życie w sposób pozytywny i okoliczności i nie skupiają się na złych doświadczeniach. Dlatego są szczęśliwsze.

Na podstawie Daily Mail