Dieta dla Seniora..

Odpowiednie odżywianie to podstawa zdrowego i długiego życia seniora. Może też złagodzić lub zahamować rozwój chorób.

Należy   pamiętać by nie opuszczać żadnych posiłków, wiąże się to z obniżonym samopoczuciem. Należy spożywać 4- 5 bądź 6- 7 małych posiłków na dzień. Organizm łatwiej przyswoi małe porcje pokarmu i utrzymasz stały poziom energii potrzebny do dalszego funkcjonowania. Bezwzględnie unikaj przejadania się i ciężkostrawnych potraw.

Do przygotowywania posiłków należy wykorzystywać jedynie świeże, jak najmniej przetworzone składniki, takie jak: nabiał, chude mięso, ryby, ciemne pieczywo, kasze, warzywa. Dbajmy o różnorodność i lekkostrawność posiłków.

Przyprawy lepiej zastąpić ziołami, które są zdrowsze oraz wzbogacą smak. Ogranicz spożycie soli, która przyczynia się do podwyższenia ciśnienia oraz przyczynia się do powstania nadciśnienia tętniczego. Powinniśmy również ograniczyć spożywanie cukru, gdyż przyczynia się do cukrzycy. Nadmiernie tłuste potrawy też nie są wskazane. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego długo ulegają rozkładowi.

Spożywaj dużo owoców , przecierów są smaczne i zdrowe. Przede wszystkim wpływają zbawiennie na twoje jelita. Rozdrabnianie oraz blendowanie owoców, i warzyw jest dobrym sposobem dla osób, które mają problemy z gryzieniem.

Raz w tygodniu wskazane jest gotowane mięso, np. chuda wołowina (dostarcza żelaza) i mięso drobiowe (wzmacnia serce).

Dwa razy w tygodniu jedz ok. 200 g ryb – dostarczają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które zwiększają poziom dobrego cholesterolu, zmniejszają krzepliwość krwi, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca. Ryby, zwłaszcza tłuste (śledź, makrela), zawierają sporo witaminy D. Ludzie starsi rzadko korzystają ze słońca, a więc witamina D nie jest syntetyzowana w ich skórze w wystarczającej ilości.

Zjadaj nie więcej niż 2-3 jaja tygodniowo, bo żółtko zawiera dużo cholesterolu (białko można jeść do woli).

Dwa razy w tygodniu jedz warzywa strączkowe: fasolę, soję, soczewicę.

Jeśli chodzi o spożywanie płynów nie powinno się zapomnieć, że aby organizm sprawnie funkcjonował potrzebuje min. 2 litry płynów. W wieku starszym nie odczuwamy takiego pragnienia, jednak nie należy o tym zapominać, że organizm ludzki składa się z minimum 80% z wody i by nie doszło odwodnienia nalży regularnie nawadniać organizm.

Przykładowy jadłospis :

Śniadanie:

– jogurt naturalny z otrębami pszennymi, kawa zbożowa

Drugie śniadanie:

– kromka ciemnego pełnoziarnistego pieczywa, plaster szynki z indyka, kefir

Obiad:

–  gotowany kurczak z kaszą jaglaną, surówka z marchwi i selera z jogurtem naturalnym, sok z czarnej porzeczki

Podwieczorek:

– Napój owocowy z miodem na bazie kefiru.

Składniki: 1/2 szklanki kefiru, 1/2 szklanki mrożonych owoców (malin, jagód, borówek, wiśni), 1 łyżka miodu.

Kolacja:

– kanapki z ciemnego pełnoziarnistego pieczywa, pasta jajeczna (z jogurtem naturalnym), pomidor, szczypiorek, maślanka do pica