Aktywność Społeczno – Towarzyska Seniora

Warto powiedzieć, że liczba i jakość kontaktów z innymi ludźmi w wieku senioralnym jest trybu życia.

Nie zamykaj się w czterech konsekwencją wcześniejszego ścianach – staraj się żyć jak najpełniej. Interesuj się rodziną , spotykaj się ze znajomymi i przyjaciółmi, korzystaj z uroków życia.

Kontakty z przyjaciółmi:

Bardzo duże znaczenie w życiu zwłaszcza w momencie zakończenia aktywności zawodowej, mają kontakty towarzyskie. Szczególnie cenne są kontakty z przyjaciółmi , przy których seniorzy później mogą być ze sobą. Mają swoje nawyki, które są znacznie łatwiejsze do zrozumienia i zaakceptowania przez zaprzyjaźnionych rówieśników.

Dlatego pielęgnuj przyjaźnie. Z przyjaciółmi łączą Cię podobne kłopoty, rozterki, ale i zainteresowania.  Możecie razem podróżować , zwiedzać piękne zakątki kraju, a może świata.

Jeśli mamy się na kim oprzeć, w ewentualnym kryzysie nie stracimy tak ważnej dla nas pewności. Nie powinniśmy się wstydzić proszenia przyjaciół o pomoc. Z drugiej strony powinniśmy być gotowi do tego samego dla nich. Czyż cechą przyjaźni nie jest właśnie to , że w sytuacjach trudnych przyjaciele są z nami. Sami zbyt szybko popadamy w niewolę smutku, poczucie sytuacji bez wyjścia i pustki.

Zakończenie starsze pary mienia ręki up Darmowe Zdjęcia

Miłość w jesieni życia:

Wszyscy mamy naturalną potrzebę miłości. Chcemy być kochani bez względu na wiek i liczbę zmarszczek.

Dojrzałe uczucie jest mniej egoistyczne  –  seniorzy skupiają się na tym by dawać nie brać.

Gdzie można poznać partnera?

  • Kluby Seniora – to dla osób po  sześćdziesiątce dobre miejsce spotkań.
  • Sanatoria – oprócz zabiegów oferują rozrywki kulturalne, które są świetną okazją do poznania nowych ludzi.
  • Imprezy i wczasy dla singli – organizuje je coraz więcej biur podróży.
  • Instytucje społeczne – wolontariat , udział w akcjach charytatywnych lub praca na rzecz fundacji to dobry sposób by poznać ciekawe osoby. Dobrze wpływa na poczucie pewności siebie oraz zapobiega depresji.
  • Spotkania towarzyskie – warto przyjmować zaproszenia od bliskich . To okazja do nawiązania nowych znajomości. Nie obawiaj się stereotypów i reakcji otoczenia.

Jeśli planujesz nowy związek, powinieneś  jednak mieć świadomość, że ta decyzja może wymagać od Ciebie i Twojego partnera wielu kompromisów.

Sytuacje komplikuje dodatkowo fakt, że zanim się poznaliście , żyliście jakiś czas w pojedynkę i macie inne nawyki . Próby zmiany kogoś na siłę  w wieku późnej dorosłości, kończą się fiaskiem i często oznaczają koniec związku.

Dlatego wybierając partnera na jesień życia , powinieneś akceptować jego wady i cieszyć się z zalet.  Ciesz się każdym dniem spędzonym z ukochaną osobą.  I uwierz nikt nie ma prawa mówić, że jesteś za stary na miłość. Masz prawo korzystać z wszystkich uroków życia.

Dobre sąsiedztwo

Warto zacieśnić kontakty z sąsiadami. Rozmowa, wsparcie, pomoc mogą być skutecznym lekarstwem na samotność.

Pomagajmy sobie nawzajem! Bądźmy otwarci i życzliwi, wtedy będzie nam się żyło lepiej i radośniej.

Często zdarza się, że osoby mieszkające tuż obok nas ratują nam życie, dzięki szybkiej reakcji. Możecie się umówić, że będziecie do siebie pukać codziennie sprawdzając, że wszystko jest ok.

Współpraca międzypokoleniowa

Współpraca międzypokoleniowa sprawia, że seniorzy czują się potrzebni i docenieni. Z drugiej strony mogą wiele nauczyć się od młodych: poznać nowinki techniczne, lepiej zrozumieć współczesny, szybko zmieniający się świat.

Współpraca przynosi obu grupom wiekowym także inne korzyści, zmniejsza dystans, który dzieli pokolenia, dzięki rozwijaniu wspólnych pasji i zainteresowań.

W ramach programu organizowane są warsztaty z różnych dziedzin np. od teatru po rzeźbę, fotografię, odtwarzanie tradycyjnych obrzędów.

Wolontariat

Warunkiem potrzebnym do osiągniecia szczęścia jest działanie, kreatywność, poczucie, że można dać coś innym. Dbają o środowisko, pomagają w szkołach, klubach osiedlowych czy sportowych. Wolontariat może być formą niesienia pomocy, ale także ciekawą przygodą, a także sposobem na zrobieniem rzeczy na które zawsze brakowało czasu.

Wolontariat umożliwia naukę, wymianę doświadczeń, zdobywanie doświadczeń, nabywanie nowych doświadczeń.

Wolontariat osób starszych to sposób aktywnego zwrócenia się stronę świata, w stronę ludzi potrzebujących.

Starsi wolontariusze pokazują swoim działaniem , że potrzeba i umiejętności dawania tkwi w każdym  z nas, bez względu na wiek.

A czym jest wolontariat osób po sześćdziesiątce, najlepiej ilustrują słowa Andrzej Praszyńskiego:

„[…] Radość płynąca  z tego seniorowego

Wyjścia z mieszkania do innego

Seniora czy wnuka po coś co

Nazywa się pomoc do bliźniego

Każdy posiada w sobie skrabnicę

Rozdawać nadwyżki tego co nazywamy

Człowieczeństwem

Nie uszczuplając kont osobistych

Rozmowa z innymi jest dobrodziejstwem

Ważna informacją jest fakt, że wolontariuszem nie trzeba być całe życie. Jeśli poczujesz się zmęczony albo taka działalność Cię przerośnie, możesz zawsze zrezygnować.