Ludzkie ciało w swoim składzie posiada około 70% wody, natomiast sam mózg składa się w 80% z tego składnika. Tracąc tylko 20% wody z organizmu, wprowadzamy się w stan silnego odwodnienia. To z kolei powoduje, że źle się czujemy zarówno fizycznie jaki psychicznie, mamy problemy z pamięcią i koncentracją, a także dużo wolniej pracujemy. Istnieją różne teorie ile litrów wody dziennie powinniśmy spożywać. Jednak najważniejsze, aby w ogóle o tym pamiętać, ponieważ wraz z wiekiem człowiek słabiej odczuwa pragnienie.
Co daje nam regularne picie wody?
- Skutecznie gasi pragnienie i orzeźwia organizm, szczególnie w upalne dni.
- Usuwa toksyny z organizmu.
- Poprawia pamięć i koncentrację, korzystnie wpływa na pracę szarych komórek.
- Dodaje energii, dzięki czemu możemy szybciej i sprawniej pracować.
- Poprawia przemianę materii.
- Zapobiega chorobom serca, pomaga obniżyć ciśnienie.
- Reguluje temperaturę ciała, chroni przed przegrzaniem organizmu.
- Poprawia kondycję skóry- nadaje jej zdrowy wygląd, nawilża, ujędrnia, chroni przed powstawaniem zmarszczek.
- Uśmierza bóle głowy, stawów i mięśni.
Jak wyrobić w sobie nawyk picia wody?
- Znajdź wodę odpowiednią dla siebie (każdy lubi coś innego, jedni wodę gazowaną, inni lekko gazowaną, a jeszcze inni niegazowaną). Na rynku występuje bardzo wiele rodzajów wody, a pierwiastki w niej zawarte wpływają na jej smak. Warto pamiętać, że osoby które mają tendencję do wysokiego ciśnienia powinny unikać produktów o wysokiej zawartości sodu.
- Jeżeli nie bardzo lubimy czystą wodę, możemy dodać do niej miód, cytrynę, miętę, czy różnego rodzaju owoce.
- Dobrym sposobem ułatwiającym pamiętanie o piciu wody jest noszenie butelki cały dzień przy sobie i zaznaczanie na niej markerem, jaką ilość należy wypić w danym odstępie czasowym. Można także skorzystać z dóbr techniki i ustawić sobie stałe przypomnienie o piciu wody na telefonie.
POWODZENIA!