Jak dobrze przeżyć Wielkanoc z dala od najbliższych..

Wydaje się, że przez epidemię świat stanął w miejscu. Ale to tylko nasze wrażenie, bo życie toczy się dalej, a przed nami Święta Wielkanocne. Święta będą w tym roku wyjątkowe ,szczególnie dla osób starszych , samotnych są bardzo trudnym okresem. Co zrobić, by mimo wszystko samotne święta były udane? Dbajmy o siebie nawzajem bądźmy razem choć musimy być osobno. 

Zadbaj o kontakt z rodziną
Możemy sobie pogratulować, że żyjemy w czasach Internetu i telefonów komórkowych, bo dzięki nim kontakt ze światem jest bardzo ułatwiony. Dzisiaj, mimo epidemii, możemy spotykać się z rodziną przynajmniej wirtualnie. Dziś każdy telefon do osoby potrzebującej, samotnej jest wyrazem miłości i daje poczucie ,że jesteśmy potrzebni co z punktu psychologicznego jest nieocenionym prezentem.
To oczywiście nie to samo, co prawdziwa wizyta w u babci czy rodziców, ale pomyślcie, ile sprawi wam radości, zwłaszcza po tak długim okresie niewidzenia się! A jak ucieszą się wasi rodzice, dziadkowie , babcie gdy będą mogli na ekranie telefonu zobaczyć wreszcie swoje wnuki.
Zadzwońcie do siebie, pokażcie bliskim, jakie potrawy przygotowaliście i złóżcie sobie życzenia, dzieląc się jajkiem – realnie przynajmniej we własnym gronie, i wirtualnie z rodziną po drugiej stronie ekranu.
Wyślijcie prawdziwe kartki świąteczne
To tradycja, która powoli odchodzi w zapomnienie, ale może czas koronawirusa jest dobrym momentem do jej wskrzeszenia. Poczta nadal działa (choć pewnie ustawiają się kolejki przed jej wejściem), więc odwiedźcie urząd, kupcie kilka kopert, znaczków i kartki.
A może lepiej wykonać je samodzielnie w domu, razem z dziećmi? Nie dość, że będą miały zajęcie na kilka godzin, to jeszcze sprawia wielką przyjemność dziadkom, ciociom i znajomym.
Kultywuj obrzędy Wielkanocne
Tradycje i zwyczaje to istota i ważny element każdych świąt. Warto o nich pamiętać i obchodzić je, mimo nietypowej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Ale właśnie na przekór epidemii, żyjcie tak, jakby jej nie było. Pomalujcie z dziećmi pisanki . Przygotujcie mazurki, babki i sałatki , tak jak w ubiegłych latach. Może też uda wam się zrobić ich trochę więcej i podrzucić pod drzwi babci lub cioci, które teraz rzadziej wychodzą z domu?
Choć święta inne niż zwykle niech będą pełne miłości , niech wzrasta w nas nadzieja i kiełkuje ziarno radości. Wytrwajmy w zdrowiu, szacunki i zrozumieniu.