CZYM JEST HORTITERAPIA?

Hortiterapia (tzw. „zielona” terapia), to inaczej terapia ogrodem. Wykorzystuje ona lecznicze właściwości natury. Pomaga w poprawie stanu psychicznego i fizycznego ludzi      w każdym wieku. Może być wspaniałym dodatkiem do tradycyjnych metod rehabilitacji. Zajęcia można prowadzić w różnego rodzaju placówkach, między innymi w szpitalach, hospicjach, więzieniach, ośrodkach uzależnień, czy domach opieki. Przebywanie na łonie natury ma bardzo korzystny wpływ na pobudzenie wszystkich zmysłów:

– dotyk- poznawanie różnorodnych faktur roślin (np. rosiczka, słonecznik, sasanka), odczuwanie zmian w otoczeniu (np. deszcz, wiatr);

– wzrok- obserwowanie barw występujących na łonie natury (np. stokrotka, tulipan, bratek);

– słuch- słuchanie różnych dźwięków przyrody (np. śpiew ptaków, szum wody, szelest liści),

– węch- wychwytywanie różnego rodzaju zapachów z otoczenia (np. woń kwiatów, czy ziół);

– smak- próbowanie jak smakują różnego rodzaju warzywa, owoce, zioła, czy jadalne kwiaty.

Terapia ogrodem może przynieść człowiekowi bardzo wiele korzyści. Między innymi pomaga zmniejszać lęk i stres, ludzie na łonie natury mogą się zrelaksować i wyciszyć. A to   z kolei pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi oraz wyrównaniu oddechu. Tak jak wcześniej wspomniano, pobyt na świeżym powietrzu w otoczeniu roślin przyczynia się do pobudzenia wszystkich zmysłów, poprawy nastroju, koncentracji, pamięci. W tego typu terapii można wyróżnić jej dwa rodzaje: czynna i bierna. Pierwsza polega na wykonywaniu różnych prac     w ogrodzie np. koszenie trawnika, plewienie, podlewanie, czy sadzenie roślin. Dzięki temu człowiek dodatkowo może nauczyć się nowych umiejętności. Drugi rodzaj terapii z kolei polega na obserwacji roślin, spacerowaniu na łonie natury. Pacjent w tym wypadku może skupić się bardziej na doznaniach zmysłowych, obserwuje barwy roślin, pochłania zapachy, rozpoznaje fakturę poszczególnych roślin. Tego typu terapia jest szczególnie wskazana dla ludzi starszych. Można prowadzić z nimi zajęcia na świeżym powietrzu w formie spacerów, czy różnego rodzaju zajęć ruchowych przystosowanych do możliwości i umiejętności seniorów. Elementami hortiterapii mogą być różnego rodzaju skwery, parki, czy ogródki działkowe. W Polsce powstało już kilka ogrodów sensorycznych, między innymi w Rudzie Śląskiej, Gdańsku, Muszynie, Katowicach, czy Krakowie. Warto zagłębić się bardziej           w tematykę tej terapii, ponieważ ma ona ogromny potencjał, a nie jest jeszcze do końca odkryta.