Jak nie dać się pochłonąć negatywnym myślom..

JAK NIE DAĆ SIĘ POCHŁONĄĆ NEGATYWNYM MYŚLOM?

            Każdy wiek może stać się pięknym okresem w życiu człowieka. Wszystko zależy od nastawienia i podejścia do nowych sytuacji, których pojawiania się nie jesteśmy w stanie uniknąć. Im człowiek starszy, tym trudniej mu zaakceptować nadchodzące zmiany, a to może skutkować pojawianiem się apatii, czy nawet stanów depresyjnych. Jest jednak parę sposobów, które pomagają walczyć z chandrą i pojawiającymi się często negatywnymi myślami.

  1. NIE MARNUJ CZASU!

Faktem jest, że ludzie starsi mają więcej wolnego czasu, ponieważ nie są już aktywni zawodowo. Często przejście na emeryturę staje się dla nich bardzo trudne, gdyż nie mają pomysłu w jaki sposób zagospodarować sobie tak wiele godzin w ciągu dnia. Warto zastanowić się wtedy nad rzeczami na które nie było czasu, kiedy człowiek był zaangażowany głównie w zarabianie pieniędzy. Mowa tutaj o różnego rodzaju pasjach. Jeżeli nic nie przychodzi do głowy, można spróbować poszukać jakiegoś nowego hobby. Może to być zwykłe wychodzenie na spacery, czy szydełkowanie. Możliwości jest bardzo wiele.

  • NIE ZAMYKAJ SIĘ W DOMU!

Samotność nie wpływa korzystnie na samopoczucie. Nawet jeżeli starsza osoba nie czuje się zbyt dobrze w towarzystwie, warto od czasu do czasu wykonać telefon do dawnego znajomego, czy spotkać się z sąsiadką. Dobrym pomysłem jest również udział w zajęciach w Klubach Seniora. Oprócz tego, że można rozwijać w nich wiele różnych zainteresowań, to dodatkowo można poznać wielu nowych ludzi i spędzić z nimi miło czas.

  • ZACHOWAJ SWOJĄ PRYWATNĄ PRZESTRZEŃ!

Bardzo często zdarza się, że po przejściu na emeryturę ludzie chcą w pełni poświęcić się życiu rodzinnemu- dzieciom, czy wnukom, zaczynają wtedy żyć ich życiem i ich problemami. W tym wszystkim zwykle zapominają o sobie i swoich potrzebach. Taka sytuacja może stać się frustrująca zarówno dla seniora jak i dla jego rodziny. W celu zachowania zdrowych relacji, warto zachować równowagę pomiędzy własnymi potrzebami, a potrzebami swoich bliskich.