Dobra pamięć to podstawa..

DOBRA PAMIĘĆ TO PODSTAWA!

            Zaburzenia pamięci związane z wiekiem należą do naturalnych procesów związanych ze starzeniem się organizmu człowieka. Nie mają one istotnego wpływu na codzienne funkcjonowanie starszych osób, jednak powodują że seniorzy mają trudność                            z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie, czy przeanalizowaniem większej ilości informacji. Problemy te w szczególności pojawiają się, gdy mamy do czynienia z sytuacją stresową, złym samopoczuciem, czy hałasem, który odciąga naszą uwagę od istotnych bodźców. O pamięć warto dbać na każdym etapie swojego życia, można ją ćwiczyć na wiele sposobów. Codzienne, prozaiczne sytuacje, również są dobre do jej trenowania. Podstawą utrzymania pamięci na wysokim poziomie jest ciągłe dostarczanie sobie nowych bodźców.         W starszym wieku pojawia się ich niestety dużo mniej, dlatego tak ważne jest, aby treningi które wykonujemy były różnorodne i urozmaicone.                                                        

ELEMENTY WSPOMAGAJĄCE UTRZYMANIE DOBREJ PAMIĘCI

  1. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

Pod wpływem ćwiczeń fizycznych poprawia się krążenie krwi, a także zwiększa się ilość tlenu dostarczanego do organizmu, co powoduje lepszą wydajność mózgu.

  • ZDROWY SEN.

Odpowiednio długi i zdrowy sen jest bardzo ważny, ponieważ pozwala on na efektywny odpoczynek mózgu, a to z kolei wpływa na lepsze funkcjonowanie pamięci.

  • ODPOWIEDNIE WITAMINY I MIKROELEMENTY DOSTARCZANE DO ORGANIZMU.

Zdrowe odżywianie jest również nieodzownym elementem potrzebnym do utrzymania dobrej pamięci. Do prawidłowej pracy mózgu pożądane są kwasy omega-3. Warto do swojej diety wprowadzić między innymi ryby morskie, pestki dyni, słonecznika, czy orzechy. Oprócz tego należy spożywać dużą ilość owoców i warzyw, które zawierają dużą ilość witamin i mikroelementów.

  • KONTAKT Z LUDŹMI.

Aktywność towarzyska silnie stymuluje mózg, a to automatycznie przekłada się na utrzymanie dobrej pamięci. Jeżeli zdrowie pozwala, warto angażować się w różnego rodzaju nowe aktywności, wydarzenia kulturalne, spędzać jak najwięcej czasu               z ludźmi. Pozwala to na dostarczenie organizmowi nowych bodźców, które intensywnie działają na lepsze zapamiętywanie.

  • ZAJĘCIA TWÓRCZE.

W celu dobrego stymulowania umysłu, warto zaangażować się w pracę twórczą, taką jak: malowanie, szydełkowanie, czy nawet tworzenie poezji. Takie czynności również bardzo silnie stymulują mózg do wytężonej pracy.

  • JAK NAJLEPIEJ STYMULOWAĆ PAMIĘĆ?

Przykładowe propozycje ćwiczenia pamięci na co dzień:

  1. Krzyżówki.
  2. Różnego rodzaju gry ćwiczące pamięć (np. szachy).
  3. Zapamiętywanie numerów telefonów bliskich osób.
  4. Nie zabieranie do sklepu listy z zakupami.
  5. Codzienne odpamiętywanie czynności z poprzedniego dnia.