Jak radzić sobie ze wsparciem Seniora?..

Jak  wspierać seniora?

Wsparcie rodziców w senioralnym wieku nie jest łatwe, ciężko nam jest obserwować pogarszającą się sprawność fizyczną czy intelektualną.  Co możemy zrobić gdy martwimy się o naszego seniora?

Wspierajmy seniora w podejmowaniu aktywności  zachęćmy do udziału w kołach zainteresowań, może być to kurs komputerowy, kółko szachowe, Uniwersytet Trzeciego Wieku czy klub seniora.  Ważne jest żeby dana aktywność była zgodna z jego zainteresowaniami żeby uczestnictwo było przyjemnością dla osoby starszej.

Dbajmy o relacje rodzinne, starajmy się mieć stały kontakt z naszym seniorem, zachęcajmy go do kontaktu z pozostałymi członkami rodziny i znajomymi.

Niekiedy seniorzy świadomie wycofują się z życia społecznego.  Unikają kontaktu ze znajomymi, mniej wychodzą z domu, często jest tak gdy osoba starsza zmaga się z chorobami. Senior wtedy żywi obawę, że gdy pójdzie gdzieś z dala od domu i coś mu się stanie np. upadnie i nikt nie udzieli mu pomocy. Dlatego łatwiej jest takiej osobie wycofać się życia społecznego.

Proces starzenia się wpływa również na funkcje poznawcze takie jak pamięć, liczenie, wykonywanie złożonych czynności. Niepokojące sygnały powinniśmy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu gdyż mogą to być początki choroby neurodegeneracyjnej np. Alzheimera. Takimi sygnałami może być np. zapominanie nazw przedmiotów codziennego użytku, trudności w robieniu zakupów – kupowanie za dużo, trudność z policzeniem pieniędzy. Oczywiście wszystkie trudności  w sferze nastroju też powinny wzbudzać nasz niepokój: chwiejność emocjonalna, drażliwość czy problemy ze snem.

Profilaktyką pogarszania się funkcji poznawczej mogą być różnorakie ćwiczenia umysłowe. Na rynku wydawniczym funkcjonuje wiele pozycji czytelniczych gdzie są gotowe ćwiczenia.  Ćwiczeniem takich funkcji będzie też sudoku, układanie tangramów, scrabble czy rozwiązywanie krzyżówek. Również w Internecie jest wiele darmowych materiałów do ćwiczeń. Ważne jest jednak żeby te aktywności zmieniać bo np. rozwiązując regularnie krzyżówki uczymy się na pamięć haseł i po pewnym czasie nie jest to ćwiczenie funkcji poznawczych a już automatyzm.