ŚWIADCZENIA UZUPEŁNIAJĄCE DLA OSÓB NIEZDOLNYCH DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI..

Celem świadczenia jest wsparcie dochodowe pomagające dodatkowo zaspokajać potrzeby życiowe związane z kosztami pielęgnacji, rehabilitacji i opieki medycznej.

Podstawowe wymagania związane z otrzymaniem świadczenia:

  1. Ukończone 18 lat.
  2. Niezdolność do samodzielnej egzystencji, stwierdzona odpowiednim orzeczeniem.
  3. Brak uprawnień do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub też gdy łączna wysokość brutto tych świadczeń wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych po dokonaniu ustawowych wyłączeń nie przekroczy kwoty 1600 zł;

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, należy złożyć wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Osoby uprawnione do świadczeń w ZUS składają go w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub w najbliższej placówce ZUS, a osoby uprawnione do emerytur lub rent w KRUS – w oddziale terenowym KRUS. Wniosek o świadczenie uzupełniające można przesłać również pocztą.

Do wniosku należy dołączyć jeden z niżej wymienionych dokumentów, który potwierdza niezdolność do samodzielnej egzystencji:

– orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,

– orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa                          i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów (jeśli takie orzeczenie znajduje się w dokumentacji emerytalno-rentowej w ZUS – nie trzeba go dołączać).

– orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji,

– orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

W razie braku dokumentu potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji lub upływu okresu, na który został wydany, wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, a także posiadana dokumentacja medyczna i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu          o niezdolności do samodzielnej egzystencji (np. karta badania profilaktycznego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej).

Maksymalna wysokość świadczenia, to 500zł. Dla osób, które pobierają emeryturę, rentę lub inne świadczenia publiczne, kwota ta przysługuje, jeżeli ich łączna wartość brutto nie przekracza 1100 złotych.

Przy ustalaniu wysokości świadczenia uzupełniającego nie są uwzględnione:

– świadczenia o charakterze jednorazowym finansowane ze środków publicznych                        (np. jednorazowy zasiłek z pomocy społecznej czy zasiłek pogrzebowy);

– dodatki i świadczenia wypłacane wraz ze świadczeniami emerytalno-rentowymi na podstawie przepisów szczególnych (np. dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, dodatek kombatancki);

– zasiłek pielęgnacyjny.

Więcej Informacji na stronie:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/500-swiadczenie-uzupelniajace-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielnej-egzystencji/2388941