Jak dbać o zdrowie po 50. roku życia?

Przekroczenie tego wieku często niesie za sobą konieczność zmian dotychczasowych przyzwyczajeń, a także wymaga większej dbałości o zdrowie. Organizm potrzebuje jeszcze więcej uwagi niż dotychczas, żeby był utrzymany w dobrym stanie i pozwalał zachować zdrowie jeszcze przez wiele lat.

Jeżeli jeszcze codzienny tryb życia jest daleki od zdrowego, jest to ostatni dzwonek na zmianę. Po 50-tym roku życia z diety powinny zniknąć potrawy obfitujące w nasycone tłuszcze zwierzęce, należy także zdecydowanie ograniczyć ilość spożywanych słodyczy. Nadmiar tych produktów w diecie prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu, zwiększa ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego, a także prowadzi do nadwagi, która jest bardzo niebezpieczna dla całego organizmu. Stawy są dodatkowo obciążone, a w tym wieku są szczególnie narażone na urazy w wyniku ich naturalnego zużywania. Nadwaga prowadzi do otyłości, która w znacznym stopniu pogarsza pracę narządów wewnętrznych, obciąża układ pokarmowy oraz wzmaga ryzyko wystąpienia chorób serca.

Aktywność fizyczna

Warto wzbogacić plan tygodnia o regularną aktywność fizyczną. Osoby, które wcześniej nie uprawiały sportu, mogą na początek wybrać Nordic Walking. Jest to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku, nie przeciąża stawów, pozwala pozbyć się nadmiaru kilogramów, poprawia krążenie, zwiększa wydolność organizmu oraz korzystnie wpływa na układ oddechowy. Bardzo dobrym pomysłem może się okazać również wybranie treningów na basenie, pływanie jest bardzo dobre zwłaszcza dla osób mających problemy z kręgosłupem. Obie te formy angażują wiele grup mięśni i umożliwią trening ogólnorozwojowy. Godną uwagi propozycją może też być siłownia lub fitness. Uprawianie konkretnego rodzaju sportu należy skonsultować z lekarzem, gdyż mogą istnieć przeciwwskazania.

Badania kontrolne – jakie warto zrobić po ukończeniu 50 lat?

Organizm wymaga szczególnej uwagi i monitorowania stanu zdrowia, dlatego warto wykonywać badania profilaktyczne, które pomogą jak najszybciej reagować w przypadku pojawienia się niepokojących zmian oraz wykryć wczesne objawy poszczególnych chorób. Na wstępie warto wykonać badania:

  • EKG,
  • prześwietlenie klatki piersiowej,
  • poziom cukru we krwi,
  • cholesterol,
  • skontrolować wzrok i słuch.

Bardziej szczegółowe badania, które warto by wykonać, odpowiednio dobierze lekarz. Badania profilaktyczne powinny być powtarzane co pewien okres czasu, w zależności od rodzaju badania od roku do kilku lat.

Po 50-tym roku życia warto znaleźć sobie nowe hobby lub zadbać o rozwijanie swojej pasji. Dzięki temu można uniknąć nudy oraz dostarczyć treningu i bodźców umysłowi. Stawiając przed sobą co raz to nowe zadania i dążąc do ich realizacji utrzymamy umysł w dobrej formie i kondycji.