CZY OPTYMIZMU MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ?

17 sierpnia obchodzimy Dzień Pozytywnie Zakręconych, natomiast  21 sierpnia Światowy Dzień Optymistów. Święta te stały się pretekstem do poruszenia tematu: czy człowiek może nauczyć się bycia optymistycznym? Na nasze szczęście okazuje się, że jest to możliwe. Pomaga nam w tym psychologia pozytywna, która zajmuje się ludzkim szczęściem oraz w swojej praktyce skupia się na mocnych stronach oraz zaletach danej jednostki. Została ona stworzona w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a jej twórcą był Martin Seligman- profesor Uniwersytetu Pensylwańskiego. Szybki rozwój cywilizacji oraz dobrobytu na świecie spowodował, że ludzie przestali cieszyć się z tak zwanych „małych rzeczy”, a zaczęli żyć           w coraz większym pędzie do osiągnięcia sukcesu, który również nie dawał im oczekiwanej satysfakcji. Wszystko to sprawiło, że trzeba było stworzyć nową instrukcję dotyczącą tego jak żyć oraz jak osiągnąć szczęście. I tutaj jak w każdej dziedzinie życia należy włożyć duży nakład pracy, aby uzyskać pożądane efekty.

Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek dotyczących w jaki sposób nauczyć się bycia optymistycznym oraz szczęśliwym:

 1. Prowadź Dziennik Wdzięczności- przynajmniej raz w tygodniu przelewaj na papier za co jesteś wdzięczny.
 2. Żyj społecznie- spotykaj się z ludźmi, pielęgnuj bliskie relacje, które chronią przed stanami depresyjnymi.
 3. Czerp radość z życia- znajdź czas na realizację swoich pasji.
 4. Prowadź Dziennik Komplementów- zapisuj komplementy, które usłyszałeś na swój temat od innych, a w czasie gorszego nastroju przypominaj sobie o nich.
 5. Zatroszcz się o swoje ciało- uprawiaj aktywność fizyczną, zadbaj o zdrowe żywienie.
 6. Podziękuj mentorowi- osobie, którą uważasz za swego rodzaju autorytet za to jak pozytywnie wpłynęła ona na Twoje życie.
 7. Praktykuj dobro- dobre uczynki uszlachetniają i również wpływają pozytywnie na nastrój.
 8. Kontempluj chwilę- ucz się skupiać uwagę na tym co „tu i teraz”, na codziennych, zwykłych czynnościach takich jak picie kawy i czerp z tego przyjemność.
 9. Przebacz wszystkim- wybaczanie uwalnia z ciężaru negatywnych uczuć.
 10. Poznawaj siebie- odkrywaj swoje zalety i mocne strony poprzez nowe życiowe doświadczenia..
 11. Rozwijaj się wewnętrznie- czytaj książki, idź do teatru, bierz udział w szkoleniach, postaw zarówno na rozwój duchowy jak i mentalny.
 12. Prowadź Dziennik Sukcesów- zapisuj nawet te najmniejsze sukcesy, aby w chwilach kryzysu móc przypomnieć sobie jak uzdolnioną i wartościową osobą jesteś.

ZATEM DO DZIEŁA! POWODZENIA!