FAKTY I MITY NA TEMAT LUDZKIEGO MÓZGU..

Mózg ludzki posiada w swojej budowie biliard komórek oraz osiemdziesiąt miliardów neuronów. W ciągu jednej sekundy potrafi odebrać aż sto megabajtów informacji. Pracuje on 24 godziny na dobę, nawet podczas snu. Żywi się w głównej mierze glukozą. Naukowcy od lat interesują się jego budową oraz funkcjami za które odpowiada. W przeciągu wieloletnich badań, stworzono bardzo wiele różnych teorii dotyczących mózgu. Część z nich jest prawdziwa, natomiast niektóre nie znajdują żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Poniżej zamieszczamy kilka faktów i mitów dotyczących tego organu.

  • Muzyka korzystnie wpływa na rozwój mózgu- PRAWDA.

Z muzyką warto oswajać człowieka już w łonie matki, ponieważ wspomaga to rozwój umysłowy dziecka i przekłada się na funkcjonowanie w późniejszych latach. Najnowsze badania dowodzą, że osoby, które od najmłodszych lat uczęszczały na zajęcia muzyczne,       w okresie dorosłości cieszą się lepszą aktywnością mózgu w partiach odpowiadających za uczenie się, czy zdolności poznawcze.

  • Człowiek używa jedynie 10% swojego mózgu- MIT.

Przez bardzo długi czas ludzie silnie zawierzali tej teorii. Na szczęście dzięki nowym technologiom, takim jak rezonans magnetyczny, czy emisyjny tomograf pozytonowy, naukowcy udowodnili, że mózg ludzki prawie w całości pracuje nieprzerwanie i jest aktywny nawet podczas snu.

  • Mózgi mężczyzn i kobiet różnią się od siebie- PRAWDA.

Badania naukowe wykazały, że u mężczyzn połączenia między neuronami w mózgu przebiegają od czoła w kierunku tyłu głowy. Natomiast u kobiet w większości przechodzą one pomiędzy lewą, a prawą półkulą. Różnice te powodują, że kobiety posiadają lepsze umiejętności językowe oraz rozpoznawania twarzy, a u mężczyzn lepiej rozwinięte są reakcje wzrokowo- motoryczne oraz wyobraźnia przestrzenna.

  • Z wiekiem mózg ludzki działa gorzej- MIT.

Naukowcy dowodzą, że mózg osoby starszej nie działa gorzej, a jedynie wolniej. Jest to spowodowane dużą ilością przechowywanych informacji, do których trzeba dotrzeć. Jego pracę można porównać do pracy komputera- im więcej rzeczy w nim instalujemy, tym wolniej działa.