Spis Powszechny! Uważajmy na Oszustów!

W czasie tegorocznego spisu wszystko odbywa się inaczej! Rachmistrzowie nie chodzą po domach! Można spisać się tylko samodzielnie przez internet. Dlatego ostrzegamy przed oszustami, zwłaszcza osoby starsze i samotne.

Niedawno można było usłyszeć o próbie oszustwa Seniorki. Na początku maja 2021 roku do mieszkania 78-letniej seniorki z Łobza (województwo zachodnio-pomorskie) zapukała około 50-letnia kobieta, która podała się za rachmistrza spisowego. Oszustka zmanipulowała seniorkę, aby ta wpuściła ją do mieszkania, prosząc o szklankę wody. Gdy seniorka poszła do kuchni, przestępczyni ukradła pieniądze i uciekła. Nie wpuszczajmy nieznajomych

Najbezpieczniejszą metodą jest samospis internetowy przez formularz zamieszczony wyłącznie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, który jest dostępny pod adresem spis.gov.pl. Osoby, które mogą mieć z tym problemy, powinny zasięgnąć pomocy u członków rodziny lub sąsiadów. Natomiast osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię pod nr tel. 22 279 99 99. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.

Poniżej znajdą Państwo Porady dla Seniorów, które warto przestrzegać!

Oraz jak sprawdzić Rachmistrza, dzwoniącego na nasz numer!

Źródło : https://dlarodziny.opolskie.pl/2021/05/21/trwa-spis-powszechny-seniorzy-uwazajcie-na-oszustow/