Jak zadbać o siebie w czasie Pandemii?

Nasze życie w jednym momencie zmieniło się o 360 stopni. Nieznana choroba rozprzestrzenia się nadzwyczajnie szybko, atakując z dużą mocą układ oddechowy.  Dlaczego to takie ważne, aby jeśli możemy to #ZostańWDomu. Jak dbać o siebie w zupełnie nowej dla nas rzeczywistości? W Polsce ogłoszono stan epidemii. Szkoły i uczelnie wyższe pracują na nauczaniu on-line, powstało mnóstwo nowych szpitali oraz punktów szczepień, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wszystkie działania podjęte są po to, by skutecznie zmniejszyć ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Dlaczego zostanie w domu jest takie ważne?
Wirus ten cechuje się długim okresem wykluwania i jest bardzo zakaźny. Wiele osób przechodzi go bezobjawowo lub z lekkimi objawami, jak np. katar czy nieznaczny kaszel. W tym czasie mogą natomiast zarazić wszystkich, z którymi przebywają. Dlatego tak bardzo istotne jest stosowanie wszelkich środków ostrożności.

Koronawirus wymaga od nas wprowadzenia w życie kilku zmian. Dobrze, by większość z nich weszła nam w nawyk. Pomoże to w przyszłości zabezpieczyć się przed kolejnymi jego mutacjami. Jak chronić się przed koronawirusem?

  • Przede wszystkim dbaj o swoją odporność. Dobrze się odżywiaj i odpowiednio nawadniaj, staraj się nie rezygnować z ruchu – w dobie powszechnego dostępu do Internetu na pewno znajdziesz treningi na miarę swoich możliwości. Staraj się spać dostatecznie długo i zapewnij sobie odpowiednie do tego warunki. Nie zapominaj wietrzyć regularnie sypialni.
  • Pamiętaj, by często myć ręce, używając ciepłej wody i mydła. Używaj też płynu do dezynfekcji!
  • Kiedy kichasz lub kaszlesz, zakryj usta zgięciem łokcia lub jednorazową chusteczką higieniczną, którą następnie od razu wyrzuć i dokładnie umyj ręce.
  • Unikaj dotykania twarzy – szczególnie okolic oczu, nosa i ust. Nie podawaj też dłoni na powitanie. Twoje ręce mogły mieć bowiem kontakt z powierzchniami zanieczyszczonymi wirusami.
  • Staraj się regularnie dezynfekować również swój telefon. Unikaj korzystania z niego w czasie spożywania posiłków.
  • Jeśli już musisz wyjść z domu, unikaj miejsc, w których przebywa sporo ludzi. Ogranicz zakupy w hipermarketach i załatwiaj tylko niezbędne w tym okresie sprawy.
  • Zachowaj co najmniej 1,5 metra odległości od swojego rozmówcy – zwłaszcza, jeśli dostrzegasz u niego objawy mogące świadczyć o chorobie.

Przestrzegając wyżej wymienione zasady, możemy pomóc zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa oraz chronimy siebie i swoich bliskich. Uważając na siebie i bycie rozsądnym, pozwoli nam na szybszy powrót do normalności przed Pandemią.

#FunduszeUE