Ochrona przed upadkiem jest szczególnie ważna w przypadku osób w podeszłym wieku. Choć na pierwszy rzut oka potknięcie się o próg wydaje się niegroźne, upadki to jedna z najczęstszych przyczyn kierowania seniorów do szpitala. Upadek grozi stłuczeniem, skręceniem lub złamaniem – a senior nie wróci do zdrowa tak szybko jak ktoś młodszy. Podpowiadamy, jak zapobiegać upadkom seniora w domu.
1. Dostosuj mieszkanie do Twoich możliwości:
usuń dywaniki i maty, które się łatwo przesuwają po podłodze (lub zamień je na maty antypoślizgowe),
krawędzie schodów oznacz taśmą fluorescencyjną, która będzie dobrze widoczna również w nocy,
dopilnuj, by wszystkie pomieszczenia były dobrze oświetlone,
wymień wannę na kabinę prysznicową (z niskim brodzikiem – zmniejszysz ryzyko potknięcia się o próg),
pilnuj, by w mieszkaniu był porządek – usuń kable z miejsc, po których się chodzi, pochowaj rzeczy, o które można się potknąć,
zainwestuj w laskę – może się przydać nie tylko do poruszania się po dworze!
Jakie inne przedmioty użytkowe mogą być pomocne dla seniora? Sprawdź w naszym artykule: Przedmioty użytkowe dla seniora – jak pomóc w codziennym funkcjonowaniu?
2. Dbaj o swoją aktywność fizyczną.
Nie musisz od razu kupować specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń. Warto jednak każdy dzień zacząć od prostych, rozciągających ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest też chodzenie na zajęcia z jogi lub pilatesu.
Nawet najprostsze ćwiczenia mogą uchronić Cię przed upadkami. Aktywność fizyczna wzmacnia siłę mięśni i poprawia gibkość – łatwiej będzie Ci utrzymać równowagę przy potknięciu się. Ponadto regularne ćwiczenia poprawiają równowagę i koordynację ruchów.
Nie wiesz, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze? Przeczytaj o: choreoterapii, nord walkingu, ćwiczeniach z piłką.
3. Sprawdź leki
Niektóre leki mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak zawroty głowy lub senność. Dlatego jesli zauważasz u siebie nagły spadek kordynacji ruchowej, warto sprawdzić, czy nie jest to skutek przyjmowania konkretnych medykamentów.
Dobrze też dowiedzieć się jak poszczególne leki oddziałują na inne – w tym celu skonsultuj się ze specjalistą. Często to niepożądane działanie może skutkować niebezpiecznymi upadkami w domu.
Zadbaj o pomoc!
Niestety, czasem nie udaje się zapobiec nieszczęśliwym wypadkom w domu. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy mieli kogoś, kto im wtedy pomoże.