Przypominamy o pomocy psychologicznejMając na uwadze fakt, że społeczeństwo, w którym żyjemy jest starzejące się psychologowie pracujący w projekcie „ Opolski Senior” starają się wspierać i służyć pomocą naszym Opolskim Seniorom. W Polsce pomoc psychologiczna dla seniorów to nowość, ponieważ psychoterapia zaczęła rozwijać się w naszym kraju stosunkowo niedawno. Kontakt z psychologiem może być  wsparciem w przeżywaniu różnych strat związanych z tym etapem życia, jak choćby utrata bliskich osób, zakończenie pracy zawodowej czy kłopoty zdrowotne. Bywa pomocny także w układaniu relacji z dorosłymi dziećmi i wnukami.

Wszystkie nasze działania mają na celu zainspirować seniorów do działania, cieszenia się życiem, poznawania nowych ludzi i nowych pasji. Ważne dla nas jest, by naturalny w każdym z nas niepokój, czy lęk przed „nowym”, również w sposób wręcz „niezauważalny” opuścił uczestników Projektu. Jednocześnie budujemy życzliwą i bezpieczną atmosferę, która pozwala Seniorom dzielić się na spotkaniach w sposób bardzo otwarty swoimi doświadczeniami osobistymi, a przede wszystkim otworzyć się na nowe doświadczenia. Niezwykle cenne doświadczenia przynosiły również wszelkie elementy zajęć poświęcone podniesieniu świadomości samego siebie, a w szczególności swoich mocnych stron. Dla niektórych osób okazało się stosunkowo trudnym zadaniem spostrzeganie siebie w sposób pozytywny, stąd ważne było posłuchanie opinii innych uczestników o sobie samym. Seniorzy uznali obszar kształtowania wiedzy na swój temat za bardzo istotny.

Wszystkie odbywające się spotkania z seniorami są również czasem dokonywania pewnych bilansów, jak również czasem odkrywania niezrealizowanych jeszcze marzeń.

Jest to czas odkrywania swojej wyjątkowości i niepowtarzalności! I w ten sposób wspólną aktywnością, zaangażowaniem i pracą potwierdzamy głęboki sens słów :
„ W procesie starzenia się nie jest ważne aby dodać lat życiu, ale latom dodać życia…”

Podeszły wiek nie musi być ciężkim okresem życia, można sprawić, aby był równie interesujący co lata młodości, w którym nadal można spełniać swoje marzenia. Warto pamiętać, że należy rozmawiać o tym co nas boli, przeszkadza. Na pewno znajdzie się rozwiązanie, tylko trzeba wyjść poza swoją strefę komfortu przełamać lęk, wstyd i skontaktować się z naszymi psychologami .