Boże Ciało – co obchodzimy tego dnia?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem obchodzona jest w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Święto Eucharystii to nie tylko uroczysta Msza święta.

To, na jaką datę przypada święto, zależy od ruchomego terminu Wielkanocy. Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w 60. dzień po Niedzieli Wielkanocnej, która jest jednocześnie drugim czwartkiem po Zesłaniu Ducha Świętego. Tak więc termin Bożego Ciała przypada zawsze między 21 maja a 24 czerwca.

Boże Ciało jest do dziś najbardziej ludowym świętem religijnym w rzymskokatolickim roku kościelnym, obchodzonym w huczny sposób z procesjami. W wielu miastach i miasteczkach przygotowuje się do tego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Oprócz różnych grup kościelnych, w procesjach uczestniczą często lokalne stowarzyszenia i grupy, takie jak klub muzyczny, ochotnicza straż pożarna i przedszkola.

Po porannej Mszy świętej odbędzie się procesja Bożego Ciała. Kapłan niesie po ulicach monstrancję z Najświętszym Sakramentem, poświęconym opłatkiem. Parafia towarzyszy mu muzyką, śpiewem i modlitwą. Zgodnie z tym świętem monstrancja jest często wyjątkowo bogato zdobiona złotem i kamieniami szlachetnymi.

Na kapłana z monstrancją i hostią często rozciąga się baldachim, zwany też w Niemczech jako Tragehimmel (niebem do noszenia). Baldachim składa się z bogato zdobionego prostokątnego płótna, rozciągniętego i podtrzymywanego na czterech prętach. Niesienie niebios zazwyczaj zajmują się parafianie. Dla nosicieli baldachimu jest to zadanie honorowe.

Procesja zatrzymuje się na  czterech stacjach. Na stacje te składają się bogato ozdobione kwiatami ołtarze, ustawione na cztery strony świata. Na każdej stacji procesyjnej czytana jest jedna z czterech Ewangelii, odmawiane są modlitwy wstawiennicze, a kapłan udziela błogosławieństwa.