Ślonski łobiod w Kórnicy.

Kuchnia śląska to mieszanka różnych kultur. W tejże kuchni można wyczuć wpływy zarówno kuchni niemieckiej, jak i austriackiej oraz czeskiej. Śląskie potrawy i dania to określane są jako smaki wiejskie, mieszczańskie i myśliwskie. Sama kuchnia znana jest przede wszystkim z tego, że jest konkretna i sycąca.

Prawdziwy majstersztyk, ikona Śląska, niebo w gębie – to tylko niektóre z określeń na ślonski łobiod, w skład którego wchodzi rolada wołowa w sosie, kluski i modra kapusta.

Bez tegoż zestawienia nie może się obyć żaden świąteczny/niedzielny obiad czy też inna okazja do świętowania. Bardzo popularne danie wśród polskich restauracji, śląski klasyk i jedno z najlepszych dań kuchni polskiej.

Zacznijmy więc od rolady śląskiej. W innych częściach kraju jest nazywana zrazem (wołowym). Jest to rodzaj potrawy mięsnej; kawałek mięsa z bogatym farszem. Tradycyjnie używana jest wołowina (udziec wołowy), ale spotkać możemy również rolady z mięsa wieprzowego (szynka). Farsz powstaje z różnych składników, są one zależne od danych regionów, tradycji w domostwach. Jednak najczęściej jest to boczek, ogórek kiszony, cebula, kiełbasa i musztarda. Z natomiast przypraw sól, pieprz i papryka słodka. Tak przygotowane mięso jest zawijane nićmi, obsmażane, a następnie duszone do miękkości w dodatku z liściem laurowym i zielem angielskim. Natomiast z wywaru z rolad, po zagęszczeniu powstaje sos.

Kolejne w kolejce czekają kluski śląskie, inaczej gumiklejzy. Niezwykle popularna potrawa, świadczą o tym m.in. liczne jej poświadczenia w materiałach archiwalnych Instytutu Śląskiego w Opolu. Przygotowanie? Nic prostszego. Ugotowane w osolonej wodzie ziemniaki przeciskamy przez praskę do miski, dodajemy do nich sól i dzielmy je na 4 ćwiartki. W miejsce jednej ćwiartki wsypujemy mąkę ziemniaczaną. W zależności od domostwa dodaje się również jajko, ale nie jest konieczne. Śląskie kluski nie powinny mieć dziurki. Tyle ile ludzi, tyle też stwierdzeń. Prawdziwe śląskie kluski są mało kiedy równomierne i bez dziurki.

Modro kapusta to alternatywa i gwarowe określenie kapusty czerwonej, ale i również potrawy z niej przyrządzonej. Kapusta jest szatkowana i gotowana do miękkości wraz z liściem laurowym i zielem angielskim. Przygotowujemy skwarki, czyli podsmażamy wędzony boczek wraz z cebulą, pokrojone w kostkę. Wszystko łączymy i przyprawami solą, pieprzem, cukrem i octem.

W Polsce wszystkie z powyższych: rolada śląska, kluski śląskie i modra kapusta są wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.